Bad Schandau – kurort w Szwajcarii Saksońskiej

Bad Schandau uchodzi za serce Saksońskiej Szwajcarii. Wspomniane po raz pierwszy w połowie XV wieku, szybko uzyskało potwierdzenie praw miejskich jako ważne miejsce handlu drewnem i zbożem nad Łabą. Dobre położenie między Czechami a Miśnią przyczyniło się do rozwoju miasta jako miejsca przeładunku towarów. Wraz z postępem industrializacji, budową statków parowych a wreszcie żelaznych kolei handel i rzemiosło przestały dominować jako główne zajęcia mieszkańców ustępując obsłudze ruchu turystycznego. Wielu romantyków lub tych, którzy szli ich śladami, znajdowało inspirację pomiędzy mało znanymi do tej pory piaskowymi, dziwacznymi skałami.

Do szczególnej popularności miejscowości przyczyniły się tutejsze wody z zawartością żelaza, których używano głównie do leczniczych kąpieli. W 1799 roku lokalny kupiec Samuel Gottfried Hering polecił wznieść, tuż przy źródle, pierwsze „łazienki” (Badehaus), w których woda po ogrzaniu w wielkiej kuchni doprowadzana była drewnianymi rurami do wanien pacjentów. Później, wraz ze wzrastającym zainteresowaniem chętnych do kuracji, obiekt wielokrotnie przebudowywano i modernizowano. W 1920 roku, kiedy Schandau zostało oficjalnie uznane kurortem (Bad Schandau), hala ze źródłem została ponownie całkowicie przebudowana i ozdobiona mozaiką, wykonaną przez prof. Saschę Schneider z Drezna. Do dzisiaj można ją oglądać w budynku Kirnitzschtal Klinik (Klinika Kirnitzschtal).

Niezniszczone podczas działań wojennych Bad Schandau więcej ucierpiało od powodzi, zwłaszcza w ostatnich latach, 2002, 2006 i 2013. Renowacje i usuwanie szkód następują jednak bardzo szybko i tylko oznaczenia na niektórych domach wskazują, jak wysoko stała woda podczas każdej z powodzi, jakie nawiedziły miasto.

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.