Barnimer Land w Brandenburgii

Kraina Barnim położona jest na północny wschód od Berlina. Przez rozciągnięty południkowo region przebiega autostrada A11 oraz linia kolejowa z Berlina w kierunku Szczecina i Stralsund. Region turystyczny Barnimer Land nie pokrywa się dokładnie z jednostką administracyjną Barnim ani krainą geograficzną (płaskowyżem) o tej samej nazwie.

Urozmaicony teren sprzyja pieszym wędrówkom i rowerowej turystyce. Kanał Odra-Hawela oraz historyczny Finow zachęcają do rozważenia oferty lokalnych armatorów, tym bardziej, że w Niederfinow znajduje się niezwykle atrakcyjny wizualnie zabytek – podnośnia statków, nazywana również „windą dla statków”.

Natura w regionie Barnim

Miłośników natury na pewno zachwyci Rezerwat Biosfery Schorfheide-Chorin, znajdujący się na liście UNESCO, a będący jednym z największych w Niemczech obszarów przyrody chronionej. Na jego terenie położony jest z kolei Rezerwat Dzikich Zwierząt Schorfheide, który zamieszkują m.in. wydry, jelenie szlachetne, daniele, muflony, wilki, żubry, łosie oraz konie Przewalskiego. Dla miłośników nieco bardziej egzotycznych gatunków swoje podwoje otwiera Ogród Zoologiczny w Eberswalde, położony malowniczo pośród lasu.

Dziedzictwo kulturowe regionu Barnim

Choć osadnictwo na tym terenie nigdy nie było specjalnie intensywne, to nie można zapomnieć o wspaniałych zabytkach architektury. Perłą Krainy Barnim jest dawny klasztor cystersów Chorin – absolutny mus dla fanów ceglanego gotyku, historii monastycyzmu i średniowiecza. Nie powinni być oni zawiedzeni również wizytą w mieście Bernau, do którego z Berlina można dojechać miejską kolejką. Z historią tej niewielkiej miejscowości związane jest wiele legend i podań. Dość wymienić, że lokalne muzeum znajduje się w dawnym Domu Kata, a zaraz przy nim w 2005 roku odsłonięto pomnik poświęcony straconym kobietom w wyniku „polowań na czarownice”, mających miejsce w pierwszej połowie XVII wieku.

W położonej niedaleko polskiej granicy miejscowości Oderberg znajduje się Muzeum Żeglugi Śródlądowej z działem poświęconym m.in. budowie kanałów oraz wystawą na wolnym powietrzu. W maju 2014 roku muzeum obchodziło jubileusz 60-lat istnienia. Druga placówką o ponadregionalnym znaczeniu jest Muzeum Agrarne w Wandlitz, którego początki również sięgają lat krótko po wojnie. Najciekawszym eksponatem jest lokomobila z pługiem parowym, który to wynalazek w znacznym stopniu przyczynił się do rozpowszechnienia mechanizacji w rolnictwie.

Ciekawe imprezy w Krainie Barnim

Pokaz, koncert, przedstawienie w każdą sobotę i to bezpłatnie? Tak jest od 2007 roku w Eberswalde. Latem imprezy odbywają się na rynku, a kiedy jest chłodniej w pobliskim Paul-Wunderlich-Haus. Zawsze o 10.30. „Guten Morgen Eberswalde” (Dzień Dobry Eberswalde) to akcja, która w lutym 2017 roku doczekała się okrągłej rocznicy 500. wydania. Klasykiem, który zdobył uznanie poza regionem są letnie koncerty w klasztorze Chorin w ramach Chorińskiego Lata Muzycznego. Odbywają się one w każdy weekend lipca i sierpnia. I wreszcie, kto chciałby zobaczyć miasto Bernau w niecodziennym wydaniu, ten powinien je odwiedzić w weekend, kiedy odbywa się Festyn Husycki (Hussitenfest). Obchodzony na pamiątkę daremnej próby zdobycia miasta przez oddziały husyckie w 1432 roku. Wydarzeniu towarzyszą liczne pokazy walk, tańce, korowód, jarmark średniowieczny i wieczorna inscenizacja historyczna.

Przydatne linki:
Rezerwat Biosfery Schorfheide-Chorin
Rezerwat Dzikich Zwierząt Schorfheide
Muzeum Żeglugi Śródlądowej
Muzeum Agrarne w Wandlitz
Dzień Dobry Eberswalde
Chorińskie Lato Muzyczne
Festyn Husycki