Berlin

Powierzchnia: 892 km² Ludność: 3,5 mln Stolica: Berlin

Ze wszystkich landów, Berlin ma największe prawa być mój, jako że mieszkam tu od 2004 roku. Moją główną działalnością jest oprowadzanie polskich turystów oraz pisanie turystycznych artykułów, znam go zatem wyjątkowo dobrze. W 2015 roku pojawiło się trzecie wydanie napisanego przeze mnie przewodnika, który ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa ExpressMap. O zabytkach, historii, kulturze rozpisuję się też obszernie na oddzielnej stronie www.przewodnik-po-berlinie.pl.

Przy pierwszej wizycie w danym państwie, stolica obierana jest jako podstawowy cel, gdyż traktuje się ją jako wizytówkę kraju. Przy Niemczech warto pamiętać, że są one federacją, złożoną z szesnastu landów o różnorodnej kulturze, historii, tradycjach i naleciałościach. Stosunkowa bliska odległość Berlina od polskiej granicy jest niewątpliwie zaletą, ale błędem byłoby stwierdzenie, że poznawszy to miasto, ma się już pojęcie o niemieckim kraju.

Niemniej Berlin jest immer eine Reise Wert (turystyczny slogan, zawsze wart podróży). Na obowiązkowej liście widnieją zazwyczaj Brama Brandenburska, gmach Reichstagu, wieża telewizyjna i fragmenty muru berlińskiego. Wśród najpopularniejszych muzeów w pierwszej dziesiątce znajdują się Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Niemieckie Muzeum Techniki i Muzeum Muru. Uwagę przyciąga nowa architektura na Placu Poczdamskim i odbudowa pałacu miejskiego. Co bardziej śmiali kierują swoje kroki do dzielnic, słynących z multi-kulti i nocnego życia, czyli Kreuzbergu, Friedrichshain czy Spandauer Viertel. Mniej znane jest zielone oblicze stolicy Niemiec. Na peryferiach miasta są również dzielnice i zabytki, skryte pośród rozległych lasów, położone nad jeziorami, które mogą stanowić cel mniej standardowej wycieczki. Przepiękne są okolice Wannsee z rozległą plażą, miejscem pamięci tzw. Konferencji Wannsee czy romantycznego pałacyku na Pawiej Wyspie. Po wschodniej stronie rozpościera się największe berlińskie jezioro Müggelsee z najwyższym naturalnym wzgórzem i wieżą widokową. Dobrą formą relaksu są rejsy po berlińskich jeziorach i rzekach (nie tych w śródmieściu). Zapraszam serdecznie do Berlina przez cały rok!

Joanna Maria Czupryna
Przewodnik po Berlinie
Tel: +48 603 29 39 89
Tel: +49 176 653 250 29
Mail: info@berlimix.net
Strona: www.przewodnik-po-berlinie.pl