Bilety komunikacji miejskiej w Poczdamie

Poczdam jest jednym z czterech miast w Brandenburgii, które mają własne strefy taryfowe. Strefy oznaczone są literami A, B i C, a kombinacje na jakie można kupić bilet to AB, BC i ABC. Podobne rozwiązanie ma Berlin, jako odrębny kraj związkowy (land) i jednocześnie należący do Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia (VBB). Ze względu na sąsiedztwo obu miast może dojść do nieporozumień przy określaniu strefy, dlatego zawsze należy wskazać czy chodzi nam o Berlin czy Poczdam. Pocieszające jest to, że jeśli zaczynamy naszą podróż w Berlinie, to praktycznie nie ma potrzeby zawracania sobie uwagi strefami poczdamskimi. Wystarczy, jeśli kupimy berliński bilet obejmujący strefę C (do wyboru mamy tutaj BC lub ABC).

Strefy taryfowe Poczdamu

  • strefa A – ścisłe śródmieście z głównym dworcem kolejowym
  • strefa B – pozostałe dzielnice do granic administracyjnych miasta
  • strefa C – okolice, do 10 km od centrum miasta. UWAGA: strefa nie obejmuje dzielnic Berlina!

Przy planowaniu pobytu i przejazdów przydadzą się schematyczne plany sieci ze strony ViP:

Ceny biletów w Poczdamie

Podane ceny dotyczą tylko normalnych biletów i są wybrane z ogólnego przeglądu taryf na stronach Zakładu Komunikacji w Poczdamie. Zakupione bilety są ważne we wszystkich środkach publicznego transportu: kolei regionalnej, kolejce miejskiej, autobusach, tramwajach oraz na promie (chyba, że zaznaczono inaczej).

Kurzstrecke uprawnia do przejazdu 4 przystanków autobusowych lub tramwajowych w możliwie najkrótszym czasie (bez powrotów, okrążeń i przerywania podróży); przesiadki są możliwe ale tylko w obrębie jednej firmy (nie można przesiadać się z autobusów ViP na HVG, itp.), przy liniach ekspresowych wliczane są również pośrednie przystanki obok których przejeżdża autobus; 1,5 €
Einzelfahrschein
Einzelfahrt
uprawnia do przejazdu w jednym kierunku (bez okrążeń i powrotów) do wybranego przystanku; ważny przez 60 min, przesiadki i przerywanie podróży są dozwolone 2,1 € (AB)
1,8 € (BC)
2,6 € (ABC)
Tageskarte bilet dzienny, ważny do godz. 3.00 nad ranem kolejnego dnia, na bilet może wspólnie podróżować do trójki dzieci do lat 14 tylko w strefie AB 4,2 € (AB)
4 € (BC)
5,8 € (ABC)
Kleingruppenkarte bilet dzienny dla max. 5 osób, ważny do godz. 3.00 nad ranem kolejnego dnia 10,5 € (AB)
10 € (BC)
14,7 € (ABC)
Anschlussfahrschein bilet „łącznikowy”, uprawnia do jednorazowego przejazdu do dowolnego przestanku w strefie A lub C dla posiadaczy ważnego biletu, odpowiednio BC lub AB; ważny przez 60 minut (droga okrężna lub powrotna wykluczona)> 1,4 €
7-Tagen Karte
VBB-Umweltkarte
bilet ważny przez 7 dni od momentu skasowania; w dni robocze (pn.-pt.) od godz 20.00 oraz w soboty, niedziele i święta przez cały dzień na bilet może wspólnie podróżować jeszcze jedna osoba oraz troje dzieci do lat 14 (do 3.00 kolejnego dnia) 13,6 € (AB)
12,9 € (BC)
19,8 € (ABC)

Oferta Niemieckich Kolei (DB)

Wybierając się do Poczdamu z Berlina, przygranicznych miast lub innych regionów Brandenburgii warto zwrócić uwagę na ofertę Niemieckich Kolei. Bilety można zakupić w kasach na stacjach kolejowych lub w automatach DB. Podane ceny obowiązują przy zakupie w automacie lub przez internet; w kasie jest wyższa o 2 €.

Berlin-Brandenburg-Ticket ważny w Berlinie i Brandenburgii (VBB) przez jeden dzień (pn.-pt. od 9.00 do 3.00 nad ranem kolejnego dnia; w sb.-nd. i ustawowe święta od północy do 3.00 kolejnego dnia) dla max 5 osób
(niezależnych lub spokrewnionych) lub 2 dorosłych i dowolnej liczby dzieci/wnuków poniżej 15 lat (muszą być spokrewnione); bilet ważny jest również m.in. do stacji granicznych (Słubice, Zasieki, Kostrzyn, Szczecin) oraz na środki komunikacji miejskiej (ZDiTM) w Szczecinie;
; bilet nie obowiązuje w pociągach EC, ICE, częściowo w IC i D-Zug
29 €
Berlin-Brandenburg-Ticket Nacht ważny w godzinach 18.00 do 6.00 kolejnego dnia, inne warunki jak przy bilecie Berlin-Brandenburg-Ticket
 
22 €

Karty rabatowe

Dwie berlińskie karty rabatowe WelcomeCard i CityTourCard w wersji ABC są również ważne w Poczdamie i uprawniają do korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Dostępne są w kilku wersjach czasowych. Więcej informacji tutaj.

Ulgi na bilety komunikacji miejskiej w Poczdamie

Do ulgowych biletów uprawnione są dzieci od 6 do 14 lat. Dzieci poniżej 6 roku życia korzystają ze środków komunikacji publicznej bezpłatnie.

Gdzie kupować bilety w Poczdamie?

Bilety ViP można zakupić w automatach w tramwajach i autobusach (przyjmują monety i banknoty). W kilku miejscach w mieście dostępne są również automaty stacjonarne, m.in. na dworcu głównym, Luisenplatz, Platz der Einheit i przy ratuszu Babelsberg. Ponadto w firmowych punktach obsługi klienta jak i agenturach ViP. Bilety na poczdamskie strefy taryfowe można również otrzymać w automatach na stacjach S-Bahn i kolei regionalnej, ale tylko na obszarze, na którym obowiązują (przykładowo poczdamskiego biletu dziennego nie zakupimy w automacie na stacji Wannsee w Berlinie).
Praktyczna uwaga: lepiej zaopatrzyć się w bilet wcześniej niż polegać na autobusowych automatach, które często są umieszczone z przodu pojazdu i w przypadku dużej liczby pasażerów, kupujący tamują przejście innym. W poczdamskich automatach można kupić bilety na berlińskie strefy taryfowe.