Dom rodziców Marcina Lutra w Mansfeld

Dom, w którym mieszkali rodzice Lutra do swojej śmierci, został sprzedany przez jego rodzinę w 1578 roku. Tym samym pamięć o miejscu, w którym wychował się reformator niemal zaniknęła. Warto bowiem wspomnieć że, poza Wittenbergą, Mansfeld należy do miejsc, gdzie Marcin Luther mieszkał najdłużej w swoim życiu. W 1807 roku środkowa część domu została wyburzona, by zrobić wolny przejazd dla położonych w głębi budynków. Dopiero na fali odrodzenia pamięci o wielkim reformatorze w XIX wieku przypomniano sobie o Mansfeld. Król pruski, Fryderyk Wilhelm III, nadał lokalnej szkole patrona (Lutherschule), a w 1878 roku zainteresowano się pozostałościami po domu, w którym mieszkali Hans i Margerethe Luder. Gmina starała się bowiem zapobiec otwarciu sklepu tytoniowego w budynku. Powołane zostało stowarzyszenie, które na celu miało wykorzystanie domu rodziców Lutra do wyższych celów. Utworzono w nim mieszkania dla diakonów i ośrodek opieki na dzieci. W pierwotnie jednopiętrowym domu dobudowano poddasze, ponadto odnowiono częściowo zewnętrzne fasady. Dom miał być otwarty na 400. rocznicę urodzin Marcina Lutra, w 1883 roku, ale roboty ukończono dopiero dwa lata później. Na poddaszu powstała niewielka izba pamięci poświęcona reformatorowi i jego rodzinie. Niedługo później budynek przeszedł pod zarząd parafii w Mansfeld. W 2006 roku, przejęło go miasto. Prace renowacyjne rozpoczęto w 2011 roku, zaplanowano również budowę nowego gmachu pod muzeum, którego uroczyste otwarcie nastąpiło w 2014 roku.

Muzeum

Główna część ekspozycji znajduje się w nowym gmachu, zaprojektowanym przez berlińskie biuro architektów Anderhalten Architekten. Otwierają ją popiersia Hansa i Margarethe Luder, wykonane przez Maxa Alfreda Brumme w 1933 roku. Dalej w gablotach znajdują się drobne ale liczne fragmenty wyposażenia domu, mebli, metalowych przedmiotów i monet, które znaleziono podczas prac archeologicznych w 2003, 2007 2010/2011 roku. Dają one wgląd w codzienne życie mieszkańców Mansfeld na przełomie XV i XVI wieku. Pozostałości z piwnic, takie jak ziarno czy kości zwierząt, pozwalają ustalić menu w domu reformatora. Wiadome jest, że rodzina Lutra należała do zamożniejszych w okolicy, posiadała kaflowy piec, przeszklone okna a nawet metalowe zamki w drzwiach. Ciekawostką są szklane kulki (Murmeln), którymi bawiły się wówczas dzieci, urządzając między sobą zawody.

W dalszej części prezentowane są narzędzia pracy i warunki życia górników (ojciec Marcina Lutra zarządzał licznymi kopalniami). Wreszcie są odniesienia do lat dziecinnych i szkolnych reformatora i pokazane fragmenty wyposażenia szkoły, tablice woskowe i łupkowe oraz rysiki. Cytaty z późniejszych pism Lutra dają pogląd na jego stanowisko w kwestii edukacji dzieci i młodzieży.

W muzeum znajdują się również informacje odnośnie samego miasta, jego patrona, kościoła a także lokalnych władców, hrabiów Mansfeld, z którymi Marcin Luter pozostał związany do końca życia, służąc im radą i rozstrzygając rodzinne spory.

By zobaczyć wystawę w zachowanej części domu rodziców Lutra, trzeba opuścić nowy gmach i przejść przez ulicę. Wejście (od dziedzińca) zdobi zachowany portal z 1530 roku, na którym widoczne są inicjały L i J. Można je odczytać jako Hans Johannes Luder, ale też i Jackob Luther (brat Marcina Lutra). Wewnątrz, w kilku pomieszczeniach, przedstawione są informacje odnośnie historii domu, oraz jak starano się zachować pamięć po wielkim reformatorze. Przykładowo, pokazana jest książeczka z tekstami i zdjęcie z inscenizacji życia Lutra, jakie miały miejsce na tle efektownych ruin zamku Mansfeld od 1888 roku.

Źródła:
Dr. Gary Kuper, Die unbekannte Lutherstütte – zur Geschichte von Luthers Elternhaus in Mansfeld, Sendbrief Stiftung Luthergedenkstätten in Sachsen-Anhalt, 1/2011

Dom rodziców Marcina Lutra (Luthers Elternhaus)
Temat: dzieciństwo Marcina Lutra
Adres: Lutherstraße 26, 06343 Mansfeld-Lutherstadt
Telefon: +49 34 7829193810
Www: www.martinluther.de
Godziny otwarcia: codz. 10-18 (IV-X) wt.-nd. 10-17 (XI-III)
Bilety wstępu: 4 € (2,5 €)
Audio-guidy po polsku: nie;
Czas zwiedzania: do godziny

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.