Harz w miniaturze

Park Miniatur w Wernigerode

Góry Harz to nie tylko Brocken i wąskotorowa kolejka na szczyt, ale również wiele uroczych miejscowości z licznymi zabytkami. By zobaczyć tylko najważniejsze z nich, potrzeba przynajmniej kilku dni. Jest jednak miejsce, gdzie drogę między Goslar, Quedlinburg, Halberstadt czy Thale można pokonać w niecałą minutę i zobaczyć słynne palatium królewskie tuż obok kolegiaty św. Serwacego.

Park Miniatur „Mały Harz” (Miniaturenpark „Kleiner Harz”) został otwarty w 2009 roku w Wernigerode. Można w nim obejrzeć ponad 60 miniatur z regionu Harz, wykonanych w skali 1:25. Unikatem jest model kolejki wąskotorowej, odtworzonej razem ze stacjami na trasie. Przez wielu odwiedzających park w Wernigerode uważany jest za jeden z najpiękniejszych parków miniatur w Niemczech.

Park Miniatur Wernigerode
Wejście do Parku Miniatur „Mały Harz” w Wernigerode © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Niemczech

Park Miniatur jest jak reklama regionu. Odwiedzając go na początku wyprawy, można rzucić okiem na wiele budowli, zamków, kościołów, ratuszy czy zabytkowych domów i ocenić je pod kątem atrakcyjności. Można również zakończyć tu swój pobyt w górach Harz, by porównać miniatury do odwiedzonych oryginałów. Zostały one wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły. Mając zdjęcia oryginalnej budowli, warto pokusić się też o podobne ujęcie miniatury.

Miniaturenpark Wernigerode, Kaiserpfalz Goslar
Miniatura palatium królewskiego w Goslar © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Niemczech
Park Miniatur w Wernigerode, detal z miniatury palatium królewskiego w Goslar
Detal (pomnik Wilhelma I) z miniatury palatium królewskiego w Goslar (Park Miniatur w Wernigerode) © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Niemczech
Palatium królewskie w Goslar (Dolna Saksonia)
Palatium królewskie w Goslar (oryginał) © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Niemczech

Głównym celem lokalnych organizacji i władz, z inicjatywy których powstał park miniatur, było stworzenie nowych miejsc pracy oraz popularyzacja regionu i miasta wśród turystów. W warsztacie, w którym powstają modele pracuje obecnie około 60 osób. Do wykonania najbardziej okazałego obiektu i jednocześnie wizytówki Wernigerode – miniatury zamku – potrzeba było 68 000 godzin pracy.

Park Miniatur w Wernigerode, Zamek Wernigerode
Zamek Wernigerode w Parku Miniatur © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Niemczech

Jedną z największych atrakcji regionu jest przejażdżka kolejką wąskotorową, na przykład z Wernigerode na szczyt Brocken. Takiej nie mogło też zabraknąć w parku miniatur, przy czym długość torów to nie jakieś kilka, czy kilkanaście metrów ale trzysta! I tak jak w rzeczywistości, wędrując szlakami wokół Brocken co rusz można się natknąć na tory, tak i tutaj świst lokomotywy jest słyszalny niemal z każdej strony.

Park Miniatur w Wernigerode - szczyt Brocken
Najwyższy szczyt gór Harz, Brocken. Park Miniatur w Wernigerode © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Niemczech
Brocken, Harz (Saksonia-Anhalt)
Brocken, góry Harz (oryginał) © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Niemczech

W jednym przypadku nie trzeba nawet wychodzić z parku, by porównać miniaturę z oryginałem. Na poniższym zdjęciu widnieje dawna owczarnia, w której obecnie znajduje się restauracja oraz pokazowy warsztat tworzenia miniatur.

Park Miniatur w Wernigerode
Dawna Owczarnia w oryginale i miniaturze w Parku Miniatur w Wernigerode © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Niemczech

Bilet do Parku Miniatur uprawnia nas od razu do wejścia na teren przyległego parku miejskiego. Warto skorzystać z tej możliwości, by, na przykład, spojrzeć na okolice z wieży widokowej.

Park Miniatur w Wernigerode
Widok na Park Miniatur z platformy widokowej © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Niemczech

Park Miejski (Bürgerpark) powstał w 2006 roku, kiedy Wernigerode było gospodarzem wystawy ogrodniczej Saksonii-Anhalt. Poza platformą widokową jest tu 80 ogrodów tematycznych, wiele rzeźb, placów zabaw i wybieg dla zwierząt.

Bürgerpark w Wernigerode - Park Miejski
Dużo zieleni w parku miejskim w Wernigerode © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Niemczech
Bürgerpark w Wernigerode
Zwierzęta na wybiegu w parku miejskim w Wernigerode © Joanna Maria Czupryna, Przewodnik po Niemczech

Informacje praktyczne

Na wizytę w Parku Miniatur najlepiej przeznaczyć około godziny. Razem z Parkiem Miejskim zwiedzanie może zająć nam do dwóch godzin.

Park und Garten GmbH Wernigerode

Dornbergsweg 27, 38855 Wernigerode

www.miniaturenpark-wernigerode.de

Godziny otwarcia 2017

9-19 (maj-wrzesień), 9-18 (kwiecień, październik)

Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

Bilety

Park Miniatur i Park Miejski: 7 € (5 €)

Park Miejski 2 € (1€)

 

 

 

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.