Jak dojechać z Polski do Poczdamu

Sąsiedztwo Berlina, jako największego węzła komunikacyjnego w regionie, powoduje, że nie ma bezpośrednich połączeń autobusowych lub kolejowych Polski z Poczdamem, a jedynie z przesiadką w Berlinie. Wyjątek stanowi linia kolei regionalnej RE1 z, położonego przy Słubicach, Frankfurtu nad Odrą. Pociągi tej linii w kierunku Brandenburga lub Magdeburga zatrzymują się również w Poczdamie.

O tym jak najlepiej dotrzeć do Berlina koleją, autobusem lub samolotem można dowiedzieć się z partnerskiej strony Przewodnik-po-Berlinie.pl.

Poniżej przedstawione są informacje jak dojechać do Poczdamu samochodem lub autokarem. Poczdam nie ma własnego lotniska, najbliższe porty to berliński Tegel (TXL) oraz Schönefeld (SFX). O tym jak dotrzeć do Poczdamu środkami komunikacji miejskiej z Berlina przeczytacie w innym poście.

Pociąg z Frankfurtu nad Odrą

Z Frankfurtu nad Odrą dwa razy na godzinę kursuje regionalny ekspres RE1. Nie ma znaczenia czy jest to pociąg ze stacją docelową w Brandenburgu czy Magdeburgu, bowiem każdy z nich zatrzymuje się na dworcu głównym w Poczdamie (Potsdam Hauptbahnhof). Trzeba tylko uważać, gdyż w późnych godzinach wieczornych niektóre z nich kończą swój kurs na jednej ze stacji w Berlinie. Pociągi do Brandenburga zatrzymują się dodatkowo na stacjach Potsdam-Charlottenhof oraz Potsdam-Park Sanssouci. Z turystycznego punktu widzenia wysiadanie na tych stacjach jest mało opłacalne, gdyż do pałaców czy śródmieścia i tak trzeba udać się komunikacją miejską, a lepiej to uczynić z dworca głównego, gdzie jest więcej możliwości.

Przejazd trwa ok. 1,5 godziny, a trasa wiedzie przez Berlin. Po drodze w stolicy Niemiec można zobaczyć m.in. wieżę telewizyjną, Wyspę Muzeów, gmach Reichstagu, zachodnie dzielnice. Bilet w jedną stronę kosztuje 9,60 euro, ale w przypadku jednodniowej wycieczki (czy nawet noclegu w Berlinie) lepiej zdecydować się na dzienny bilet VBB w cenie 21 euro (Tageskarte VBB-Gesamtnetz), ważny na terenie całego związku komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia. Wspomniany bilet jest opłacalny dla jednej osoby. W dni robocze ważny od godziny 9.00 rano do 3.00 nad ranem kolejnego dnia a w weekendy i święta od północy. Rodziny i małe grupy razem podróżujące powinny skorzystać z innych ofert, o których więcej w tym poście.

Samochodem / autokarem do Poczdamu

Poczdam położony jest na południowy zachód od Berlina i graniczy bezpośrednio z jego zachodnimi dzielnicami. Miasto ma bardzo nieregularny kształt, a na północy i zachodzie obejmuje znaczne obszary lasów i użytków rolnych. Dlatego dojazd zostanie podany do śródmieścia (Zentrum), w którym skupione są największe atrakcje i zabytki.

Jadąc ze Świecka (A12) lub z południa kraju (A4, A13, A15) należy wjechać na obwodnicę berlińską (Berliner Ring, A10, krzyżówka Schönefelder Kreuz) i podążać nią do zjazdu Dreieck Nuthetal, nr 16. Tam zjechać w kierunku Potsdam na autostradę-łącznik A115. Po kilku kilometrach należy wybrać zjazd na Potsdam-Babelsberg i drogą szybkiego ruchu, Nuthestraße, dojeżdża się do samego centrum. Z Berlińskiego Ringu można również wybrać kolejny zjazd nr 17 (Potsdam-Zentrum), wówczas droga krajowa nr 2 również wyprowadzi do centrum Poczdamu.

Z Kostrzyna najkrótsza trasa prowadzi przez śródmieście Berlina. Od granicy należy trzymać się drogi krajowej nr 1/5 do Placu Aleksandra w Berlinie (Alexanderplatz), a stamtąd drogą nr 2 jechać w kierunku zachodnim (ciąg ulic Karl-Liebknecht-Straße, Unter den Linden, Straße des 17. Juni, Bismarckstraße, Kaiserdamm) aż do zjazdu Kaiserdamm Süd na łącznik A115 (tzw. AVUS) w kierunku Magdeburg, Leipzig. Z tej autostrady mamy dwie drogi do wyboru: albo jechać do wspomnianego już zjazdu Potsdam-Babelsberg albo nieco wcześniej wybrać drogę na Wannsee i przejechać krajobrazową trasą (krajowa nr 1) przez dzielnicę Wannsee i most Glienicke (Glienicke Brücke, na którym dokonywano wymiany szpiegów, m.in. Mariana Zacharskiego). Następnie przez Berliner Vorstadt (Berlińskie Przedmieście) dojeżdżamy do centrum lub za znakami do pałaców.

Z północy kraju do Poczdamu najlepiej dojechać autostradą nr 11, następnie zjechać na krajową dwójkę i podążać przez Berlin do skrzyżowania z Ostseestraße, skąd drogowskazy poprowadzą do wewnętrznej miejskiej autostrady nr 100 (Stadtring). Na zjeździe Kaiserdamm Süd wybieramy zjazd na A115 w kierunku Magdeburg, Leipzig i dalej jak przy propozycji dojazdu z Kostrzyna – dwie drogi do wyboru.

Dojazd samochodem lub autokarem z Berlina zależy od miejsca startu. Przykładowo z dzielnicy Spandau, najlepiej wziąć drogę krajową nr 2 (Potsdamer Chaussee) i po 20 km bez konieczności przejazdu przez Berlin znajdziemy się w centrum Poczdamu. Podobnie szybki dojazd jest z dzielnicy Steglitz-Zehlendorf (w tym przypadku pomocna będzie krajowa jedynka).

Powyższe propozycje przejazdów przez Berlin są przykładowe. Rzadko zdarza się decyzja, by zwiedzać tylko Poczdam, bez zatrzymania się w Berlinie, a wtedy dojazd do sąsiedniego miasta może prowadzić różnymi wariantami.

Odległości:
– Świecko-Poczdam (parking Sanssouci) – 125 km
– Kostrzyn-Poczdam (parking Sanssouci) – 120 km (przez Berlin), 150 km (Ring A10)
– Szczecin-Poczdam (parking Sanssouci) – 180-200 km (w zależności od trasy)
– Olszyna-Poczdam (parking Sanssouci) – 180 km
– Berlin (Alexanderplatz)-Poczdam (parking Sanssouci) – 35 km

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.