Jak dojechać z Berlina do Poczdamu

Poczdam leży w strefie taryfowej C Berlina. To sprawia że w podróży do stolicy Brandenburgii można korzystać z biletów berlińskich, ważnych w strefie ABC lub BC, dlatego przydatne będą również informacje o komunikacji i cenach biletów w Berlinie. Ze śródmieścia Berlina do Poczdamu najdogodniej i najszybciej można dostać się koleją regionalną lub kolejką miejską (S-Bahn). Jeśli startujemy z zachodnich dzielnic stolicy Niemiec warto sprawdzić lokalne autobusy.

Koleją regionalną do Poczdamu z Berlina

Regionalny ekspres RE1 to najszybszy sposób dotarcia do Poczdamu. Odjeżdża dwukrotnie w ciągu godziny, ze stacji kolejowych w Berlinie: Ostbahnhof, Alexanderplatz, Friedrichstraße, Hauptbahnhof, Zoologischer Garten, Charlottenburg i Wannsee. Z dworca głównego w Berlinie do jego odpowiednika w Poczdamie podróż trwa niecałe pół godziny. Pociągi odjeżdżają w kierunku Brandenburga lub Magdeburga. Te pierwsze zatrzymują się dodatkowo na stacjach Potsdam Charlottenhof i Potsdam Park Sanssouci, jednak najlepszym punktem do rozpoczęcia zwiedzania będzie główny dworzec kolejowy w Poczdamie (Hauptbahnhof Potsdam). Chociaż Park Sanssouci brzmi kusząco, w rzeczywistości do pałacu o tej samej nazwie jest kilka kilometrów pieszo przez rozległy zieleniec.

Od dwóch lat kursuje również drugi pociąg regionalny, RB21/RB22. Jego stacją początkową jest Berlin Friedrichstraße i zatrzymuje się jeszcze po drodze na Hauptbahnhof, Zoologischer Garten, Charlottenburg oraz Wannsee. Kursuje dwa razy na godzinę. W Poczdamie poza dworcem głównym (Hauptbahnhof) ma przystanki również na Charlottenhof i Park Sanssouci. W założeniu ma to być linia szybkiego połączenia stolicy Brandenburgii z lotniskiem Berlin-Schönefeld. W obu pociągach obowiązują bilety niemieckich kolei (DB), Berlińskiego Zakładu Komunikacji (BVG) na strefę BC lub ABC oraz Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia (VBB). Warto dodać, że trasa Berlin-Poczdam była pierwszą uruchomioną linią kolejową w Prusach (1838), choć biegła ona po szlaku zbliżonym do dzisiejszej linii kolejki miejskiej S1.

Kolejką miejską (S-Bahn) z Poczdamu do Berlina

Do Poczdamu dojeżdża jedna linia kolejki miejskiej, linia nr 7 (S7), relacji Ahrensfelde-Potsdam Hbf. Dworzec główny w Poczdamie jest stacją końcową. Pociągi kursują co 10 minut. Kolejka zatrzymuje się również na stacji Griebnitzsee (punkt wypadowy do dzielnicy willowej Neu-Babelsberg, jezioro Griebnitzsee) oraz Babelsberg (na której warto wysiąść jeśli naszym celem jest ratusz Babelsberg lub Dzielnica Tkaczy (Weberkolonie)). Wszystkie stacje linii S7 można prześledzić na tej stronie. Linie okrężne S41 i S42 krzyżują się z S7 na stacjach Ostkreuz i Westkreuz.

Jeśli ktoś startuje ze stacji, przez którą przejeżdża linia nr 1 (S1), może nią dojechać do berlińskiego dworca Friedrichstraße lub Wannsee, a tam przesiąść się na kolej regionalną lub kolejkę miejską S7.

Autobusy komunikacji miejskiej

Bezpośrednie busy do Poczdamu kursują tylko z zachodnich dzielnic Berlina i opłaca się z nich skorzystać, jeśli mamy blisko do przystanku.

Dwa z nich obsługuje Berliński Zakład Komunikacji BVG. Linia nr 118 startuje spod Ratusza Zehlendorf (Rathaus Zehlendorf) w Berlinie i kończy przy centrum handlowym Stern w Poczdamie (Stern-Center/Nuthestr.). Dla turysty zainteresowanego zabytkami i zwiedzaniem miasta właściwie bezużyteczna (lepiej dojechać tym autobusem do stacji Wannsee i przesiąść się na kolejkę miejską). Linia 316, której początek jest przy stacji kolejki miejskiej i regionalnej w Wannsee może być ciekawą alternatywą dla tych, którzy nie mając samochodu, chcieliby przekroczyć granicę z Poczdamem na moście Glienicke (tym, na którym wymieniano szpiegów). W tym celu najlepiej dojechać do przystanku Glienicker Lake, przejść przez most pieszo i za nim wsiąść do poczdamskiego tramwaju nr 93, który powiezie nas do śródmieścia. Jedyną wadą tego rozwiązania jest mała częstotliwość kursowania linii autobusowej, co 20 lub nawet co 40 minut.

Dwa pozostałe autobusy podlegają poczdamskiemu zakładowi komunikacji miejskiej o bardzo nośnym marketingowo skrócie ViP. Obydwie linie, 638 i 639 startują spod stacji kolejki miejskiej i metra Spandau (S+U Spandau) w Berlinie. Podróż nimi do śródmieścia Poczdamu lub dworca głównego trwa godzinę, nadają się więc raczej na krajoznawczą wycieczkę. Częstotliwość kursowania to 30 lub 60 minut.

Dla ścisłości jest jeszcze jedna linia, której trasa zaczyna się w śródmieściu Poczdamu (Kirschallee) a kończy w dzielnicy Kladow w Berlinie. To linia 697, która zainteresować może odwiedzających uroczy zakątek Poczdamu – Sacrow (przystanek Schloss Sacrow), lub łączących wycieczkę z przeprawą promową przez jezioro Wann (przystanek Alt-Kladow).

Przydatne linki:
Jak dojechać do Poczdamu
Wszystko o komunikacji i poruszaniu się po Berlinie
Zakład Komunikacji Miejskiej w Berlinie
S-Bahn Berlin
Komunikacja w Poczdamie