Jeden dzień w Poczdamie

Jeśli mamy do dyspozycji jeden dzień w Poczdamie, a w każdym razie więcej niż 3-4 godziny, do → parku z pałacem Sanssouci możemy dołożyć dworek Cecilienhof, w którym odbyła się Konferencja Poczdamska oraz dokładniejszą eksplorację śródmieścia (np. kolonię rosyjską Aleksandrowkę lub Dzielnicę Holenderską). Dodatkowo, kilka chwil można poświęcić na spacer po Starym Rynku, by obejrzeć nowo odbudowany pałac miejski (Stadtschloss, obecnie siedziba landtagu), kościół Św. Mikołaja (Nikolaikirche) i Stary Ratusz (Altes Rathaus).

Poczdam jako rezydencja pruckich władców

Poczdam jako rezydencja pruskich władców. Skupiając się tylko na samych pałacach, trzeba dokonać wyboru. W ciągu jednego dnia w zależności od odległości zdołamy zwiedzić 2-3 pałace. A wybór jest imponujący, począwszy od odbudowanego pałacu miejskiego, którego oryginał był starszy od Sanssouci, po słynną rezydencję Fryderyka II – Nowy Pałac, Oranżerię, Charlottenhof, Pałac Marmurowy, Babelsberg aż po Cecilienhof.

Poczdam Fryderyka II

Fryderyk II (1712-1786) to najpopularniejszy motyw turystyczny w stolicy Brandenburgii. W 2012 roku obchodzona była 300-rocznica urodzin tego władcy. Ślady ingerencji w rozwój miasta jak i wzniesione pałace są bardzo liczne, wiodą od Starego Rynku, poprzez Nowy Rynek, śródmieście z bramami miejskimi do parku Sanssouci.

Poczdam jako miasto garnizonowe

Za panowania ojca Fryderyka II, Fryderyka Wilhelma I, zwanego też „królem żołnierzem” wszystko było podporządkowane celom militarnym. Ogrody przed pałacami zamienione zostały na place ćwiczeń, powstawały fabryki broni i manufaktury tekstylne, budowano nowe domy, do których kwaterowano żołnierzy. W XIX wieku powstawały koszary, istniejące w centrum do dzisiaj, choć o innym już przeznaczeniu. Po 1945 roku Armia Radziecka wydzieliła dla siebie całą dzielnicę, którą odgrodzono od reszty miasta. Również XIX-wieczna kolonia rosyjska Aleksandrowka miała niegdyś charakter militarny.

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.