Kilka godzin w Poczdamie

Przypuszczalnie 95% wypraw do Poczdamu to jednodniowe wycieczki przedsięwzięte z Berlina. Zachęcam do tego, aby maksymalnie wykorzystać dzień przeznaczony na zwiedzanie stolicy Brandenburgii. Latem najlepiej rozpocząć zwiedzanie na miejscu już koło 9.00 rano. Wówczas rzeczywiście można skorzystać z propozycji na jeden dzień. Kto jednak realnie w Poczdamie ma od 2 do 4 godzin, ten zdecydowanie powinien skierować swoje kroki pod pałac Sanssouci.

Park i pałac Sanssouci

Dotarcie autobusem z dworca głównego pod pałac Sanssouci zajmie nam realnie ok. 30-40 minut. Niemal tyle samo, ile na pieszo. Dlaczego tak długo, skoro autobus jedzie dokładnie 17 minut? Polecam mój wpis – praktyczny przewodnik po pałacach. Od wtorku do piątku, w sezonie, wejścia do pałacu Sanssouci są przeważnie na bieżąco. W weekendy wygląda to już nieco gorzej, dlatego jeśli bardzo nam zależy, warto być na miejscu tuż przed otwarciem kas (10.00). Na zwiedzanie wnętrz należy przeznaczyć od 20 do 50 min (skąd taka różnica czasowa, odsyłam również do przewodników po pałacach). Uzupełnieniem będzie spacer po ogrodach obok grobu Fryderyka Wielkiego (1712-1786), przez winne tarasy, Wielką Fontannę, Główną Aleję do Domku Chińskiego, i z powrotem przez ogród sycylijski, Nowe Komnaty do przystanku. Całość z pałacem, fotografowaniem i wizytą w sklepie z pamiątkami potrwa około 2,5 godziny. Jeśli jesteśmy zmuszeni zrezygnować ze zwiedzania wnętrz Sanssouci ze względu na długi czas oczekiwania, polecam wejście do pobliskich Nowych Komnat (Neue Kammern, bez limitów wejść na określone godziny, bez tłoku, podobny styl choć nieco skromniej, niestety bez polskich audio-przewodników). Alternatywą może być wejście do Nowego Pałacu (Neues Palais, polskie audio-przewodniki), należy jednak założyć dodatkowy czas przejścia (około 20 minut) i ewentualny powrót pieszo.Audio-przewodniki dostępne są tylko we wnętrzach w cenie biletu. Póki co (2016) do ogrodów można wejść bezpłatnie lub uiścić dobrowolną opłatę w wysokości 2 €.

Nietrudno wyliczyć, że realny czas z dojazdem z dworca poświęcony tylko na tą jedną atrakcję to ponad 3,5 godziny. Jeśli zrezygnujemy z połączenia autobusowego w jedną stronę, to idąc przez miasto zobaczymy po drodze sporo zabytków: odbudowany pałac miejski, dawne stajnie królewskie, Bramę Naueńską (z daleka), śródmiejską zabudowę, Bramę Brandenburską, Luisenplatz i już na terenie parku: Kościół Pokoju (Friedenskirche), Marlygarten, ew. ogrody holenderskie i Galerię Obrazów. Z dworca głównego do granic parku jest około 2 km, do pałacu dodatkowy kilometr.

Park Sanssouci i Nowy Pałac

Tym, którym wystarcza obejrzenie pałacu Sanssouci z zewnątrz można polecić przejazd autobusem na drugi koniec parku (jadąc linią 695 jest to kilka przystanków dalej) i zacząć zwiedzanie od Nowego Pałacu (Neues Palais). Wnętrza zajmą nam na spokojnie około godziny. Później kontynuujemy spacer Główną Aleją, by po około półtora kilometrze dotrzeć pod pałac Sanssouci. Stąd możemy wrócić na dworzec autobusem lub przez miasto.

Inne propozycje

Inne propozycje na kilka godzin okażą się dla wielu niedorzeczne. Bo jak to? Być w Poczdamie i nie widzieć Sanssouci?!? Dla tych, którzy już widzieli osławiony pałac, a teraz szukają czegoś innego polecam zajrzeć na propozycje 1-dniowe.

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.