Komunikacja miejska w Poczdamie

Transport publiczny w stolicy Brandenburgii obsługiwany jest głównie przez Zakład Komunikacyjny w Poczdamie (Verkehrsbetrieb in Potsdam) o wdzięcznym skrócie ViP. Dodatkowo na terenie miasta kursują autobusy BVG (Berlińskiego Zakładu Komunikacji), HGV (Stowarzyszenia Komunikacyjnego Havelbus), VTF (Stowarzyszenia Komunikacyjnego Teltow-Fläming), VGB (Stowarzyszenia Komunikacyjnego Belzig) VGP (Stowarzyszenia Komunikacyjnego Prignitz) oraz pociągi Niemieckich Kolei (DB) i kolejki miejskiej (S-Bahn Berlin).

Nie ma co się obawiać mnogości tylu odrębnych przedsiębiorstw, gdyż na wszystkie środki komunikacji miejskiej, podobnie jak w Berlinie, obowiązuje jeden bilet (ważny w obrębie stref taryfowych, na które mamy wykupiony bilet). Problem może pojawić się tylko przy wyborze odpowiedniej taryfy.
Najważniejszą informacją, jaką należy wziąć pod uwagę jest to, że Poczdam leży w strefie taryfowej C Berlina. Dla wszystkich, którzy startują ze stolicy Niemiec, w 99% przypadków opłacać się będzie zakup jednego z biletów już w Berlinie. Niezależnie czy będzie to bilet jednorazowy, czy jednodniowy musi on obowiązywać w strefie C Berlina. Jest to również genialne rozwiązanie dla tych, którzy cenią prostotę, nie czują się na siłach rozszyfrować skomplikowane tabelki taryfowo-strefowe i generalnie mówiąc, chcą mieć „święty spokój” (niczym sanssouci Fryderyka II).

Zabytkowe śródmieście Poczdamu i kompleks pałacowo-parkowy Sanssouci są osiągalne z głównego dworca kolejowego pieszo, ale rozszerzenie naszego skromnego programu o Nowy Pałac (Neues Palais), Alexandrowkę czy dworek Cecilienhof tylko na nogach, może okazać się już nieco nużące. Zwłaszcza latem. Dlatego warto przyjrzeć się ofercie ViP i zaplanować przejazdy, by w razie czego nie przepłacać.

Kolej regionalna w Poczdamie (Deutsche Bahn RE i RB)

W Poczdamie jest dziewięć stacji kolejowych, na których zatrzymują się regionalne pociągi RE i RB (RegionalExpress, skrót: RE, RegionalBahn, skrót: RB). Najważniejszym węzłem komunikacyjnym jest główny dworzec kolejowy (Potsdam Hauptbahnhof), który jest też najlepszym punktem wypadowym do śródmieścia oraz kompleksów pałacowo-parkowych. Z turystycznego punktu widzenia przydatny może też być dworzec Griebnitzsee (dzielnica willowa Neubabelsberg). Na tej stacji zatrzymują się pociągi regionalne RB21 i RB 22, startujące z Berlina Friedrichstraße oraz kolejka miejska S-Bahn. Mimo że stacje o nazwie Potsdam Park Sanssouci i Potsdam Medienstadt Babelsberg (Miasteczko Filmowe) brzmią obiecująco, w praktyce mało który turysta korzysta z tych połączeń kolejowych, woląc przesiąść się na dworcu głównym.

Kolejka miejska (S-Bahn)

Do Poczdamu dociera jedna linia kolejki miejskiej S7. Stacją docelową jest dworzec główny (Potsdam Hauptbahnhof). Wcześniej pociąg zatrzymuje się w Griebnitzsee (willowa dzielnica Neubabelsberg) oraz Babelsberg (ratusz, Dzielnica Tkaczy Śląskich, ew. park Babelsberg).

Tramwaje w Poczdamie (Tram, Straßenbahn)

Pierwsze konne tramwaje kursowały już w 1880 roku, natomiast elektryczne składy pojawiły się na ulicach Poczdamu w 1907 roku. Dzisiaj stolica Brandenburgii ma cztery główne linie i dwie pomocnicze (kursujące dodatkowo w godzinach szczytu). Tramwaj jest najlepszym środkiem komunikacji jeśli z dworca głównego chcemy dotrzeć do śródmieścia, kolonii rosyjskiej Aleksandrowki, dawnych dóbr królewskich w Bornstedt a także do hali tropikalnej Biosphäre Potsdam. Warto wiedzieć, że główny takt kursowania tramwajów to 20 minut. Pierwsze tramwaje startują około godziny 5 i kursują do 1 w nocy przez wszystkie dni tygodnia. Poczdamskie składy oznaczone są dwucyfrowym numerem z dziewiątką jako pierwszą liczbą.

Autobusy w Poczdamie (Bus)

Linie autobusowe w Poczdamie obsługiwane są przez miejski zakład komunikacji oraz kilka stowarzyszeń regionalnych. Te które nas interesują (ViP i Havelbus) mają trzycyfrowe numery zaczynające się od 6. Są również dwie linie ekspresowe całoroczne X1 i X5 oraz jedna sezonowa X15 (18.04.-02.11.2014), stanowiąca szybkie połączenie między dworcem głównym a pałacem Sanssouci. Autobusy kursują z różną częstotliwością, najczęściej jednak co 20 lub 30 minut (po godzinie 20 nawet co 60 min), dlatego zawsze warto spojrzeć na godziny odjazdu w miejscu docelowym, żeby nie tracić czasu na czekanie.

Prom w Poczdamie (Fähre)

W Poczdamie funkcjonuje tylko jedna linia promowa, obsługiwana przez ViP. Można ją wykorzystać jako ciekawostkę, gdy jest się w pobliżu przystani. Prom kursuje przez rzekę Hawelę, z przystani Auf dem Kiewitt do Hermannswerder (3 min). Wyjątkowe położenie Poczdamu nad wieloma jeziorami i kanałami, łączącymi się w trasy żeglugowe sprawia, że warto spojrzeć również na propozycję rejsów Białej Floty (Weisse Flotte) oraz sezonową ofertę Wodnych Taksówek (Wassertaxi). UWAGA: z powodu przeglądu technicznego linia promowa została zawieszona przynajmniej do świąt wielkanocnych 2017 roku.

Strona komunikacji miejskiej w Poczdamie