Kultowe festiwale, jubileusze i wystawa ogrodnicza w Dolnej Saksonii 2018

Dolna Saksonia – na górze morze, na boku góry, a pomiędzy miasteczka zabudowane „po prusku”, wrzosowiska i pola jarmużu. I do tego uwagę poświęconą stolicy landu kradną dwa miasta-landy w pobliżu, to jest Hamburg i Brema. Do których zajeżdżałam częściej niż do Dolnej Saksonii w ogóle. Po tegorocznych targach ITB (Internationale Tourismus-Börse) w Berlinie chcąc nieco zrekompensować brak zainteresowania, poszukałam imprez, które najlepiej oddałyby charakter landu, były uniwersalne (dla całej rodziny) i oczywiście ciekawe. Oto mój wybór:

1. Hameln – inscenizacja miejskiej legendy o szczurołapie (Rattenfänger-Freilichtspiel)

Szczurołap z Hameln
Szczurołap z Hameln, foto: Wilfried Hildebrandt © Hameln Marketing und Tourismus GmbH

W średniowiecznej Europie wiele miast dotykały plagi szczurów. Kiedy ilość zwierząt przybierała niepokojące rozmiary i zaczynała zakłócać społeczny porządek, władze starały się temu jakoś zaradzić. Wzywano szczurołapów, ale ich praca rzadko przynosiła zadowalające efekty. Zdarzało się, że zawodowy łapacz gryzoni świadomie je rozmnażał, by zapewnić sobie stałe źródło utrzymania. A strach ludzki był ogromny, bo wiadomo, że roznoszące choroby szczury były przyczyną niejednej epidemii.
Choć szczurołapów było wielu, to tylko ten z dolnosaksońskiego miasteczka Hameln doczekał się wielkiej sławy. Mało tego, w tej chwili czeka na uznanie jego historii jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego na liście UNESCO. Legendę o Szczurołapie z Hameln z ciemnych mroków średniowiecza wyciągnęli w XIX wieku bracia Grimm. Po drugiej wojnie światowej zaczęto organizować przedstawienia, które są kontynuowane do dzisiaj.
Gdzie i kiedy: w każdą niedzielę! o 12.00 w okresie od 13 maja do 16 września 2018 roku. Wystarczy znaleźć się w tym czasie w pobliżu Hochzeitshaus (Osterstraße 2), gdzie znajduje się scena. Przedstawienie jest bezpłatne, trwa około pół godziny. Jednym z ciekawszych terminów, by odwiedzić miasto i przy okazji obejrzeć inscenizację może być Festiwal Wina, odbywający się w letni weekend (19-22.07.2018).
www.hameln.de

2. Bad Iburg – Wystawa Ogrodnicza Landu (Landesgartenschau Bad Iburg 2018)

Maskotka wystawy Rosalotta © Landesgartenschau Bad Iburg 2018 gGmbH

Bad Iburg to niewielkie miasteczko położone na południowym zachodzie Dolnej Saksonii, tuż przy granicy z landem Nadrenia – Północna Westfalia. Znakiem rozpoznawczym kurortu jest imponujący Zamek Iburg z Salą Rycerską, ponadto znajduje się tu również Muzeum Zegarów. W 2018 roku miasto gości u siebie landową wystawą ogrodniczą (więcej o przeglądach ogrodniczych w Niemczech). Pokazy, stanowiące przegląd sztuk ogrodniczych i florystycznych regionu są zawsze godne polecenia jako przyjemna alternatywa spędzenia czasu pośród zieleni i ciekawych instalacji artystycznych. Jedyną wadą są wyższe koszty biletów, niż zazwyczaj przyjęte do płatnych parków i ogrodów. W cenie są za to wszystkie przedstawienia, atrakcje i imprezy na terenie wystawy.
Organizatorzy dolnosaksońskiej LaGi chcą przyciągnąć odwiedzających bogatym programem kulturowym (zaplanowanych 1200 pozycji) oraz nawiązaniami do historii regionu. Zaprezentowane zatem będą ziołowe ogrody (zamek przez wiele stuleci był w posiadaniu benedyktynów), do których nawiązywał również duchowny Sebastian Kneipp (1821-1897). Był on twórcą kompleksowego podejścia do rehabilitacji chorego, opartego na hydroterapii, ziołolecznictwie i racjonalnym odżywianiu. Bad Iburg jest bowiem od 1953 roku uznanym kurortem, w którym zastosowanie mają wskazania Kneippa (tzw. Kneipp-Kurort).
Na odwiedzających czeka 12 ogrodów tematycznych, ścieżka pośród koron drzew (na wysokości 32 metrów), wiele placów zabaw dla dzieci, market ogrodniczy i hala kwiatowa ze zmiennymi wystawami. Razem około 25 hektarów, z 5 stawami, dwoma jeziorami i „morzem kwiatów”.
Gdzie i kiedy: Bad Iburg, od 18 kwietnia do 14 października 2018. Polecane daty z ciekawymi imprezami: zjazd starych samochodów, Oldtimer 23-24.06.18, Weekend z magią (Zauberwochenende) 30.06-1.07.2018
www.laga2018-badiburg.de

3. Oldenburg – Hallo Grünkohl (Halo Jarmuż)

hallo grunkohl oldenburg przewodnik po niemczech joanna czupryna
Hallo Grünkohl, Oldenburg

No dobrze, w Niemczech jest niekwestionowana stolica pewnej zieleniny i akurat znajduje się ona w Dolnej Saksonii. Mowa o Oldenburgu, do którego już w XIX wieku zjeżdżało się towarzystwo, by konsumować… jarmuż. Przez wieki uchodził on raczej za roślinę dla ubogich, a teraz ma się wrażenie, że jest on na studyjnym stole każdej szanującej się vlogerki-weganki. Może to dziwne, ale pierwszy raz spróbowałam jarmużu dopiero kilka lat temu na berlińskim jarmarku bożonarodzeniowym i to od razu w komplecie z kiełbaską (Grünkohl mit Knacker). Możliwe, że danie nie było odpowiednio doprawione, bo bez musztardy byłoby ciężko. Nie przekonało mnie.
Przekonało mnie za to pesto z jarmużu, którego skosztowałam gdzieś w Dolnej Saksonii, dwa lata temu i to do tego stopnia, że dwa słoiki wylądowały od razu w moim plecaku. W Oldenburgu, kiedy zaczyna się sezon na jarmuż (późna jesień), też je podają.
Hello Grünkohl to właściwie otwarcie sezonu (w 2018 roku, 4 listopada), kiedy włodarze i mieszkańcy zapraszają wszystkich na liczne degustacje i oczywiście po tym na zakupy. A spektrum potraw jest bardzo szerokie. Od klasycznego dodatku do wędlin i kartofli po wspomniane pesto, pralinki, czipsy czy chleb. W ubiegłym roku miała miejsce premiera jarmużowego piwa, a smoothie czy herbata już nikogo w Oldenburgu nie dziwi.
Gdzie i kiedy: Oldenburg, 4 listopada 2018
www.kohltourhauptstadt.de
P.S. W Oldenburgu, zaraz przy dworcu kolejowym, jest fajne muzeum starych komputerów (Oldenburger Computer-Museum, 2€, ale o najdziwniejszych na świecie godzinach otwarcia – tylko we wtorki od 18.00 do 21.00. Przypuszczam, że w pozostałe dni i noce członkowie stowarzyszenia pogrywają w Arkanoida albo Giana Sisters. 😉

4. Schneverdinger Heideblütenfest (Święto Kwitnienia Wrzosowisk w Schneverdingen)

Schneverdinger Heideblütenfest © Lüneburger Heide GmbH

Jest pewna znamienita rzecz, która wyróżnia krajobraz Dolnej Saksonii na tle innych landów. To Pustać Lüneburska (Lüneburger Heide), którą w dużej części porastają wrzosowiska. A te, jak można się domyślać, rozkwitają we wrześniu i cieszą oko wszystkich przejezdnych. Szczególnie pięknie wyglądają w ciepłym blasku zachodzącego słońca, dlatego nie można się dziwić, że wieczory przyciągają rzesze fotografów, młode pary i rodziny. Ale spokojnie, to naprawdę wielki obszar i bez trudu można znaleźć odosobniony zakątek tylko dla siebie.
Święto, które podkreśla purpurowe bogactwo regionu odbywa się pod koniec sierpnia w Schneverdinger (w 2018 roku 23-26 sierpnia). Punktem kulminacyjnym są obchody w niedzielę, z mszą świętą w lokalnym dialekcie, pochodem i koronacją nowej królowej. Poza tym odwiedzający mogą uczestniczyć w korowodzie z lampionami i obejrzeć pokaz fajerwerków
Gdzie i kiedy: Schneverdinger, 23-26 sierpnia 2018, w niedzielę biletu wstępu 4-5€
www.schneverdingen-touristik.de

5. 900 Jahre Wolfenbüttel (900-lecie Wolfenbüttel)

900 lat Wolfenbüttel, Przewodnik po Niemczech
Pałac w Wolfenbüttel

900 lat to spory kawałek czasu, ale jakby mieszkańcy nie starali się podkręcać miejskiej legendy, niestety wilków w niej nie ma. Był za to tajemniczy saksoński osadnik, imieniem Wulferi, który założył osadę (-büttel) nad brzegiem rzeki Oker i tyle. Wg informacji na miejskim blogu echtlessig.de pierwsza wzmianka o osadzie miała miejsce 13 listopada 1118 roku. Oczywiście późna jesień to kiepski czas, by urządzać wielki festyn na świeżym powietrzu, dlatego mieszkańcy Wolfenbüttel zamierzają organizować stałe imprezy z jeszcze większym rozmachem niż zwykle.
Jedną z nich jest Festyn Staromiejski (Altstadtfest). W tym roku odbędzie się on od 17 do 19 sierpnia. Generalnie, miejskie festyny to najlepszy czas, by odwiedzać miasta w Niemczech, zwłaszcza te mniejsze. Nie przypadkowo wszystkie wymiany uczniów w liceum, w których uczestniczyłam, były organizowane pod te daty, bo była to pewna gwarancja spędzenia ciekawie czasu. Główne ulice zapełniają kramy, są inscenizacje historyczne, wesołe miasteczka, darmowe oprowadzania, niekiedy wstępy i obowiązkowo pokazy fajerwerków.
A Wolfenbüttel, poza pięknym zamkiem i ładną starówką ma coś jeszcze. Ziołowy likier, który jest największym hitem eksportowym Niemiec, i którego miejsce produkcji też można zwiedzać.
Gdzie i kiedy: Wolfenbüttel, Altstadfest (Festyn Staromiejski) 17-19 sierpnia 2018, Stadtgrabenfest (Festyn Obwarowań Miejskich) 14-15 września 2018
www.wf900.de

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.