Lutherstiege – muzeum w Augsburgu

Lutherstiege to historyczno-teologiczne muzeum, otwarte w 1983 roku z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra. Wystawy znajdują się w pomieszczeniach dawnego klasztoru karmelitów przy kościele św. Anny. Tutaj przebywał i nocował Marcin Luter na czas swojego pobytu w Augsburgu w 1518 roku.

Głównym tematem ekspozycji jest spotkanie przyszłego reformatora, jeszcze jako katolickiego mnicha, z papieskim wysłannikiem, kardynałem Tomaszem Kajetanem. Luter miał odwołać swoje tezy i przyznać się do błędu w swych przekonaniach. Zamiast wykonać posłusznie to, czego od niego oczekiwano, wdał się w dyskusję z legatem, który po trzech dniach przesłuchań i rozmów odmówił dalszych spotkań. Marcin Luter został zaś zwolniony przez swojego przełożonego z obowiązku posłuszeństwa zakonowi. Historycy uznają wydarzenia w Augsburgu za ostateczny rozdział Marcina Lutra z kościołem rzymsko-katolickim.

Teksty wystawy w żadnym wypadku nie dotyczą tylko teologicznych spraw, które były przedmiotem dyskusji między dwoma duchownymi. Wręcz przeciwnie. Zanim znajdziemy się w „pokoju przesłuchań” poznamy wiele ciekawych informacji o życiu ludzi w późnym średniowieczu, o ich obawach przed „ogniem piekielnym”, dzięki któremu mógł kwitnąć handel odpustami, o typowych zajęciach mieszkańców Augsburga i stosunkach społecznych. W dalszej części pokazane jest jak nowy wynalazek – druk – wpłynął na rozpowszechnienie idei Lutra i swoistą „wojnę medialną” między jego zwolennikami i przeciwnikami. Pokazanie współczesnego oblicza reformacji, przedstawienie dzieci pastorów obecnych w polityce, gospodarce czy kulturze (najbardziej znanym dzieckiem pastora jest kanclerz Niemiec, p. Angela Merkel), historia kościoła św. Anny to kolejne części ekspozycji.

Wystawa nie ogranicza się do tablic z tekstami ale nie ma też zbyt wielu eksponatów o historycznej wartości. Multimedialne stanowiska, ciekawe oświetlenie pomieszczeń, wielkoformatowe ryciny, zdjęcia i sylwetki postaci naturalnej wielkości sprawiają, że zwiedzanie nie jest nużące i można skupić się na najważniejszych aspektach danego tematu lub też poszerzyć o dalsze ukryte w różnych schowkach informacje.

Lutherstiege

Temat: przesłuchanie Marcina Lutra w Augsburgu
Adres: Fuggerstr. 8, 86150 Augsburg
Telefon: +49 821 450175100
Www: www.st-anna-augsburg.de
Godziny otwarcia: pn. 12-17, wt.-sb. 10-17 (XI-IV) 10-18 (V-X), nd. 15-16 (XI-IV) 15-17 (V-X)
Bilety wstępu: wstęp wolny
Audio-guidy po polsku: nie;
Czas zwiedzania: do godziny

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.