Nadrenia-Palatynat

Powierzchnia: 19 854 km² Ludność: 4 mln Stolica: Moguncja

Nadrenię-Palatynat zdecydowanie polecam każdemu na urlop. Na dłuższy czy krótszy pobyt lub jako przystanek po drodze. Dolina Renu z okolicznymi zamkami to jeden z najpiękniejszych regionów w Niemczech i na pewno nikogo nie rozczaruje. Podczas mojej pierwszej podróży w 2010 roku zaplanowałam tam trzy dni, a i tak było mało. O powrocie myślę cały czas, a jednym z moich marzeń jest pokonanie pieszo trasy turystycznej od Koblenz do Bingen i to po obu stronach rzeki (po lewej RheinBurgenWeg, po prawej Rheinsteig).

W 2010 roku dotarłam również do Trewiru(Trier), najstarszego miasta w Niemczech, z wieloma zabytkami świadczącymi jeszcze o rzymskich korzeniach. Zobaczyłam między innymi słynną bramę Porta Nigra, rynek, termy cesarskie, bazylikę Konstantyna i amfiteatr.

W 2013 roku, jadąc do Saarbrücken, wypatrzyłam przez okno w pociągu pewien kościół, który wyglądał, jakby był przyklejony do skały. Po namierzeniu miejscowości, którą okazał się Idar-Oberstein, wróciłam tam jeszcze w tym samym roku i z ulicznych straganów, pełnych kamieni na sznurkach, wywnioskowałam, że tu obrabia się kamienie szlachetne i półszlachetne. To wystarczyło, by rok później zaliczyć trzy muzea, szlifiernię i ruiny zamku. Chętnie połaziłabym więcej po okolicy (miejscowość jest przepięknie położona w dolinie pośród skał) i odwiedziła jeszcze kopalnię kamieni szlachetnych w Steinkaulenberg, ale na to nie było już czasu. Wszyscy w Niemczech wiedzą, że w Idar-Oberstein urodził się amerykański aktor, Bruce Willis, którego ojciec stacjonował tu na placówce.

Kolejnym odkryciem, godnym polecenia, jest dolina rzeki Ahr (Ahrtal). W tym regionie znajduje się największy zwarty obszar upraw czerwonych winogron w Niemczech, przez który wiedzie również malownicza trasa turystyczna Rotweinwanderweg. W miejscowościach zamiast sklepu spożywczego są trzy winiarnie. Urocze, małe i niezniszczone przez wojnę miasteczka z okolicznymi zamkami i klasztorami, nie są tak popularne jak te nad Renem, ale przebywa w nich znacznie mniej turystów (co nie umniejsza ich atrakcyjności). Na jednym z odcinków trasy wędrownej Ahrsteig, zobaczyłam w środku dnia lisa, co mi się w Niemczech zdarzyło po raz pierwszy. Główną miejscowością wypoczynkową w regionie jest Bad Neuenahr-Ahrweiler, w której zwiedzić można najdroższą i najbardziej tajną inwestycję RFN – bunkier rządowy. Dolina Ahrtal to gwarancja wypoczynku, połączonego z dobrym winem i ciekawostkami kulturowymi. Gdybym miała zaplanować sobie urlop w Niemczech to właśnie tam. W drodze powrotnej udało mi się jeszcze zaliczyć pozostałości słynnego mostu w Remagen (samego muzeum nie, ale to jeszcze przede mną) oraz jedną z atrakcji Eifel (regionu o wulkanicznej przeszłości) – zimnowodny gejzer w Andernach.

Nie można też zapomnieć o wspaniałych zabytkach architektury, przede wszystkim o romańskich katedrach w Wormacji (Worms), Spirze (Speyer, największa w Europie) i Moguncji (Mainz). W stolicy landu znajduje się też muzeum poświęcone życiu i dokonaniom Jana Gutenberga, uznanego powszechnie za twórcę przemysłowej metody druku.

Co warto zobaczyć w Nadrenii-Palatynacie?

Niemal każdy z regionów turystycznych landu charakteryzuje się dużym urozmaiceniem terenu, ale bez znacznych wysokości. To sprawia, że land jest atrakcyjny krajobrazowo i nadaje się do wypoczynku zarówno dla dzieci jak i starszych ludzi. Malownicze doliny rzek, zbocza pokryte winnicami, zamki na wzgórzach, liczne klasztory czy nienaruszone przez wojnę miasteczka zachęcają do aktywnego urlopu, podczas którego idealnie da się połączyć pobyt na łonie natury i zwiedzanie. Dolina Renu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale i trasa wzdłuż Mozeli niczym nie ustępuje krajobrazowo największej rzece Niemiec. Również i te mniejsze rzeki jak Ahr (Ahrtal) czy Lahn (Lahntal) mogą zaskoczyć.

Pasmo górskie Eifel, dzięki swojej aktywności wulkanicznej, jest znane poza granicami landu. Nie chodzi tu o wybuchy czy spływające lawy, bo te miały miejsce ostatnio około 11 000 p.n.e. ale o wydobywanie się znacznych ilości dwutlenku węgla na dnie największego wulkanicznego jeziora w Europie Środkowej, Laacher See. Zimnowodne gejzery są główną atrakcją w Andernach (najwyższy na świecie, do 60 m) oraz Wallenborn. W Niemieckim Muzeum Działalności Wulkanicznej dostępne są ogromne piwnice skalne dawnej kopalni bazaltu, wykute w zastygłej lawie wulkanicznej. Trzy wielkie geoparki z dalszymi atrakcjami połączone są turystyczną trasą „Deutsche Vulkanstraße”.

W Nadrenii-Palatynacie znajduje się najstarsze miasto w Niemczech, założone ponad 2000 lat temu jako Augusta Treverorum, czyli dzisiejszy Trewir (Trier). Wiele miejscowości, nie wspominając o większych miastach powiązanych jest historycznie z pozostałościami po rzymskim imperium, czy to chodzi o fundamenty wiejkiej willi, obozu warownego, amfiteatru, łaźni, albo po prostu położenia przy szlaku handlowym bądź drodze o militarnym znaczeniu. Miłośnicy rzymskiej kultury poza Trewirem powinni odwiedzić Muzeum Historii Rzymsko-Germańskiej w Moguncji. Tam również znajduje się Muzeum Antycznej Żeglugi z modelami pięciu statków wojskowych Rzymian. Ponadto warte obejrzenia są rekonstrukcje willi w Bad Neuenahr-Ahrweiler, Mehring i Longuich.

Moguncja, Wormacja, Spira – trzy miasta, w których rozegrało się wiele znaczących wydarzeń z niemieckiej historii i kultury. Moguncja (Mainz) przez wieki stanowiła stolicę kościelnego państwa, którego władca, książę-arcybiskup posiadał prawo wyboru cesarza i przewodził zgromadzeniom elektorów Rzeszy. Arcybiskupstwo Moguncji było bogatym państwem a przez to mającym znaczny wpływ na panującego i wydarzenia w Rzeszy. Moguncja to również miejsce urodzin i działalności Jana Gutenberga (1398-1468). Wormacja (Worms) znalazła swoje miejsce na kartach eposu „Pieśń Nibelungów”. W mieście jest muzeum poświęcone temu dziełu oraz ścieżka tematyczna. W 1495 roku na sejmie Rzeszy (Reichstag) w Wormacji podjęto tzw. „reformę Rzeszy” i ustanowiono między innymi Sąd Kameralny Rzeszy, ograniczając tym samym władzę cesarza. W 1521 roku wydano tzw. edykt wormacki, skazujący Lutra i jego zwolenników na banicję oraz nakazujący spalenie wszystkich jego dzieł. Pomnik reformatora w Wormacji uchodzi za największy w Niemczech i obok genewskiego, również za największy w świecie. Wreszcie Spira (Speyer), która rozkwitła za panowania dynastii salickiej (XII wiek) a i później była miejscem zjazdów Sejmu Rzeszy oraz czasowo znajdowała się tutaj siedziba Sądu Kameralnego Rzeszy. W Spirze znajduje się największa na świecie zachowana romańska katedra.