Ogród zoologiczny w Eberswalde (Brandenburgia)

Ogród zoologiczny, położony na peryferiach brandenburskiej miejscowości Eberswalde to sprawdzony adres na rodzinną wycieczkę. Sceptyków i tych, którzy preferują uznane zwierzyńce w wielkich metropoliach, może miło zaskoczyć. Na uwagę zasługuje już lokalizacja ogrodu – w leśnym obszarze i doskonała integracja terenu z wybiegami dla zwierząt. O ile przy rodzimych gatunkach podkreślone zostały naturalne walory, ładnie komponując zwierzęta z ich środowiskiem, o tyle przy egzotycznych okazach może to sprawiać wrażenie dość nieszablonowego rozwiązania. Dużym plusem są również punkty obserwacyjne, które pozwalają ukryć się podglądaczom tygrysich czy lwich zwyczajów albo spojrzeć na wybieg z góry, jak w przypadku wilków i niedźwiedzia. Dzieci ucieszą liczne place zabaw, zjeżdżalnie, drabinki i liny.

Choć trudno to sobie wyobrazić, tradycje rekreacyjne tej okolicy sięgają już końca XVIII wieku. Atrakcyjny park z wodospadem, altankami i grotami na skraju lasu szybko stał się popularnym celem wycieczek licznej rzeszy turystów, których ilość jeszcze wzrosła po uruchomieniu linii kolejowej z Berlina w 1842 roku. W latach międzywojennych, za sprawą Brunona Schulza, park rozwinął się do prawdziwego ogrodu z wybiegami dla miejscowych, dzikich zwierząt. Zniszczone w ostatnich dniach wojny dzieło ojca, zostało odbudowane pod kierownictwem jego syna, Güntera Schulza. W 2008 roku Ogród Zoologiczny w Eberswalde świętował swoje 80-lecie. W międzyczasie, oferta zoo wzbogaciła się o programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wybudowano nowe, innowacyjne pawilony, otworzono Szkołę Zoo. Organizowane są również cykliczne imprezy o różnorodnej tematyce (np. Długa Noc Zoo, Noc Afrykańska, wyścigi rowerowe na rzecz ogrodu itp.).

Na wizytę w zoo warto zaplanować ok. 2-3 godzin. Powierzchnia 15 ha wydaje się niewielka, ale ilość zwierząt i liczne atrakcje dla dzieci mogą skutecznie wydłużyć i ten czas. Najciekawsze są: pawilon puszczy, wybieg dla kangurów, przez który przechodzi ścieżka pośrodku, basen z pingwinami, wybieg dla tygrysów oraz unikalny wybieg dla lwów. Do tego ostatniego prowadzi tunel, zakończony pawilonem z szybami, przez które z każdej strony można obserwować dzikie koty. O ile nie są zbyt leniwe i nie kryją się gdzieś w cieniu. Ciekawostką są swobodnie poruszające się po terenie zoo małpki, mające otwarty wybieg. Jest również możliwość pogłaskania osła lub kozy, a także karmienia z ręki tłoczących się na brzegu stawu kaczek. Całości dopełnia restauracja „Brauner Bär” z tarasem, sklep z pamiątkami oraz liczne place zabaw i pomniki. Widowiskowe są codzienne, dwukrotne karmienia pingwinów i wydr a także fotografie zwierzęcych maluchów, które przyszły na świat w eberswaldzkim zoo.

Zoo Eberswalde

Am Wasserfall 1
16225 Eberswalde
otwarte codz. od 9.00 do zmierzchu
Bilety: 10€ (dorośli) / 5€ (ulgowy)
www.zoo.eberswalde.de (wersja polska)