Podnośnia statków w Niederfinow (Brandenburgia)

Widoczny z daleka, malowniczo położony stalowy gigant został wzniesiony w latach 1927-1934 i jest najstarszym tego typu działającym obiektem w Niemczech. Wysokość metalowej konstrukcji wynosi 60 metrów, natomiast statki i łodzie pokonują różnicę wysokości 36 metrów. Cała operacja trwa średnio 20 minut, co w porównaniu ze wcześniejszym systemem schodków śluzowych pozwoliło zaoszczędzić ponad 1,5 godziny czasu. Podnośnia została wzniesiona na Kanale Odra-Hawela, stanowiącym ważne połączenie dla żeglugi śródlądowej Polski i Niemiec. Kiedy pod koniec XIX wieku, łączący dotąd Hawelę z Odrą kanał Finow okazał się niewystarczający dla wzrastającego ruchu i tonaży statków, opracowano plany pod budowę nowego połączenia. Warto wspomnieć, że kanał Finow, otwarty w pierwszej połowie XVII wieku jest jedną z najstarszych, sztucznie utworzonych dróg wodnych w Europie. Do dzisiaj jest wykorzystywana jego część, głównie przez statki turystyczne, a brzegiem wiedzie oznakowana ścieżka dla pieszych i rowerzystów.

Wracając do zabytkowej podnośni, chętni mogą obserwować operację podnoszenia lub opuszczania statków bądź to z drogi wiodącej pod konstrukcją (bez opłat) lub z tarasu widokowego samej podnośni (wstęp płatny). Warto wspiąć się na górę, bo poza malowniczymi widokami na okolice, można dokładnie przyjrzeć się całej operacji wpłynięcia statku do wielkiej wanny, zamknięcia jej bram, podniesienia lub opuszczenia jej na linach i w końcu wypłynięcia statku w dalszą drogę. Historyczne zdjęcia i opisy na tarasie przedstawiają poszczególne etapy budowy oraz zaangażowane w projekt firmy i osoby. Więcej informacji można uzyskać w pobliskim pawilonie, gdzie przedstawiona jest również budowa nowej podnośni, której otwarcie zaplanowano na 2017 rok. Plac budowy dobrze widoczny jest z tarasu zabytkowej podnośni.

Przy obiekcie znajduje się dobrze zagospodarowany kompleks z punktem informacji turystycznej regionu, kilkoma restauracjami i imbissami, parking dla autobusów i samochodów, toalety itd.

Podnośnia statków w Niederfinow (Schiffshebewerk Niederfinow)

Hebewerkstraße 52, 16248 Niederfinow
Bilety: 2€ (dorośli), 1€ (ulgowy)
www.schiffshebewerk-niederfinow.info