Rejs po Königsee (Königsee Schifffahrt)

Rejs po malowniczym jeziorze bezgłośnymi łodziami jest niemal obowiązkowy dla każdego, kto wypoczywa w rejonie Berchtesgadener Land. Razem z postojem przy kaplicy Św. Bartłomieja i wędrówką wokół Obersee taka wyprawa zajmie cały dzień.

Königssee jest rozciągniętym południkowo jeziorem o długości 7,2 km i szerokości zaledwie 1,2 km. Fiordowy charakter zawdzięcza ukształtowaniu terenu, wyrzeźbionym głównie przez cofające się lodowce podczas ostatniego zlodowacenia. A ponieważ otaczające skały okazały się znacznie bardziej odporne na erozję niż na przykład w dolinie Wimbach (Wimbachtal), głębokość jeziora sięga 190 metrów. Większa część wód znajduje się na terenie parku narodowego. Zakazane jest tu uprawianie sportów wodnych, używanie łodzi spalinowych (już od początku XX wieku), dlatego wody Königssee uchodzą za jedne z najczystszych w Niemczech i są zbliżone jakością do wody pitnej. Kąpiel w jeziorze jest dozwolona, jednak temperatura latem nie przekracza 16° C.

Obsługą rejsów zajmuje się spółka Bayerische Seenschifffahrt GmbH. Główna przystań znajduje się w Schönau am Königssee. Godziny i częstotliwość kursowania łodzi różni się w zależności od sezonu. Latem pierwsze statki odpływają koło godziny 8.00, a ostatni powrót możliwy jest między godziną 18.00 i 19.00. Statki kursują co 30 minut, jeśli jest potrzeba częściej. Ze względu na atrakcje, zarówno kulturowe jak i krajobrazowe, nikt nie decyduje się na sam rejs po jeziorze. Poza przystanią startową są jeszcze trzy przystanki. Kessel, do którego dociera się po pół godzinie rejsu, jest przystankiem na żądanie i korzystają z niego głównie wędrowcy, chcący zdobywać okoliczne szczyty. Po kilku minutach łódź dociera do kolejnej przystani – St. Bartholomä. Tutaj zazwyczaj wysiada większa część turystów. Po około 20 minutach statek osiąga najdalej wysuniętą przystań – Salet, po czym zawraca przez wspomniane przystanie do Schänau am Königssee. Bilety można zakupić na całą trasę lub jej wybraną część. Są ważne cały dzień, ale upoważniają do przebycia wybranej trasy tylko raz. Na statku pracownicy opowiadają o okolicy po niemiecku i angielsku. Jest również mała muzyczna prezentacja echa nad jeziorem poprzez grę na trąbce.

St. Bartholomä to niewielkie osiedle należące do Schönau am Königssee, położone na zachodnim brzegu Jeziora Królewskiego, na półwyspie Hirschau. Można się tam dostać wygodnie łodzią lub pieszo po bardzo długiej wędrówce przez wysokie szczyty górskie. Głównym celem turystów jest kaplica pielgrzymkowa pod wezwaniem Św. Bartłomieja, który jest patronem górskich pasterzy (baców). Najstarsze części kościoła datuje się jeszcze na XII wiek, w barokowym stylu została wzniesiona no nowo w XVII wieku, po zburzeniu starej budowli. Plan na jakim powstała odpowiada w miniaturze katedry w Salzburgu. Wewnątrz znajduje się ołtarz, poświęcony wspomnianemu świętemu oraz Św. Katarzynie i św. Jakubowi. Każdego roku, 24 sierpnia (Dzień św. Bartłomieja), kaplica jest celem najstarszej znanej W Europie pielgrzymki górskich pasterzy (Almer Wallfahrt).

Obok kaplicy znajduje się dawny pałac myśliwski bawarskich władców, wcześniej dom rybaków oraz miejsce noclegu dla księcia-biskupa z Berchtesgaden. Dzisiaj jest tam restauracja. Ponadto obok znajduje się jeszcze punkt informacji turystycznej, sklep z pamiątkami i centrum informacyjne Parku Narodowego Berchtesgaden.

Z przystani Salet warto udać się niezwykle malowniczą drogą wzdłuż jeziora Obersee pod najwyższy wodospad Niemiec, Röthbachfall (470 m). Po drodze można zatrzymać się przy górskiej gospodzie (Alm), by skosztować świeżego mleka/kefiru lub pajdy chleba z serem. Niedaleko przystani znajduje się restauracja i budki z pamiątkami. UWAGA: należy zawsze sprawdzić godzinę odpływu ostatniej łodzi, gdyż w Salet czy St. Bartholomä nie ma możliwości noclegu. W zimie rejsy do Salet mogą zostać czasowo wstrzymane.

W 2017 roku pełny rejs dla dorosłej osoby kosztuje 17,8 €. Szczegółowy cennik można zobaczyć na tej stronie.

www.seenschifffahrt.de

Filmowa wizytówka rejsu po Königssee

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.